Matúš Sedlák, začínal s basketbalom v bratislavskom Interi v sezóne 2010/11. Svojou výškou a schopnosťou hrať basketbal vynikal už od jeho basketbalových začiatkov. V Interi sa neraz zhostil aj pozície rozohrávača či krídla, momentálne sa však s jeho výškou 210cm pohybuje na pozíciách štyri a päť.

Po siedmych sezónach v žlto-čiernom drese bol presvedčený že chce ísť hrať do zahraničia, ale nevedel kam presne. Našťastie sme vtedy ako rodina diskutovali o presťahovaní sa do Berlína, to mi trochu uľahčilo rozhodovanie.“ V roku 2017, Počas letných prázdnin prišiel na „tryout“ do Alby Berlín. Po pár tréningoch sa vedenie tímu rozhodlo, vtedy 15 ročnému pivotovi, ponúknuť miesto v tíme. 

S rodinou sa presťahovali do hlavného mesta Nemecka a v tíme Alby hrá už tretiu sezónu. Ako jeden z pivotov v tíme NBBL do 19 rokov (najvyššia nemecká juniorská liga) zbiera na zápasoch doskoky a snaží sa čo najlepšie skórovať spod koša. Oproti minulému roku sa okrem priestoru na ihrisku zmenili aj jeho úlohy. V rámci tímu sa moja úloha za posledné dva roky menila. Minulý rok som ako najmladší ročník v súťaži U19 nehral veľmi veľa minút a ani som nemal tak veľa zodpovednosti. Tento rok sa nám zmenil tréner a odišlo veľa starších hráčov, takže dostávam viac minút a viac sa na mňa tréner spolieha.” 

foto: www.nbbl-basketball.de

Tím Alby bojuje každoročne o najvyššie priečky v juniorskej Bundeslige. Ciele na tento rok sa nelíšia od tých minuloročných. „Našim hlavným tímovým cieľom je tento rok vyhrať majstrovstvá Nemecka. Pred dvoma rokmi sa nám to podarilo a minulý rok sme vypadli v semifinále po tesnej prehre s Bayernom Mníchov. Tento rok je naším cieľom ukázať že máme na to vyhrať ligu a vrátiť prehru Bayernu.“

Tím z hlavného mesta Nemecka, bol aj tento rok súčasťou turnaja Adidas Next Generation, ktorý je synonymom mládežníckej euroligy. Matúš a jeho tím si zahrali na jednom zo štyroch turnajov, konkrétne v Mníchove. „Hrať v mládežníckej Eurolige bol vynikajúci zážitok. Na rozdiel od iných turnajov je tento turnaj viac sledovaný a hrajú tu omnoho kvalitnejšie tímy,” skonštatoval. Okrem tímov z Nemecka si zahral aj proti tímu Real Madrid U18 či gréckemu tímu Promitheas Patras U18. Aj napriek jedinej výhre zo štyroch odohraných zápasov, si skúsenosti z tohto turnaja pochvaľuje: „Celkovo si myslím, že mi to dalo skúsenosti ktoré by som normálne v lige nezískal. Ukázalo mi to, na akých veciach mám pracovať, ak sa chcem dostať na vyššiu úroveň.”

www.adidasngt.com

foto: www.adidasngt.com

Ako jeden zo slovenských mládežníkov hrajúcich v zahraničí je súčasťou mládežníckeho reprezentačného výberu. Slovensko naposledy reprezentoval v roku 2017 na šampionáte do 16 rokov, v bulharskej Sofii. Na tohtoročnú reprezentáciu sa veľmi teší: „Tento rok sa už veľmi teším na U18ku, po tom ako som sa minulý rok kvôli zraneniu nemohol zúčastniť. Reprezentovať Slovensko je pocta a cením si že mám možnosť hrať za svoju krajinu, hlavne keď si uvedomím, čo by ostatní dali za takú príležitosť.” Mladí Slováci odohrajú tento rok šampionát do 18 rokov v termíne 24. Júla až 2. Augusta v rumunskom meste Oradea.