Basketbalové reprezentácie chlapcov a dievčat do 16 rokov majú za sebou hektické predvianočné obdobie. Na zrazoch totiž ladili formu pred blížiacimi sa turnajmi krajín Vyšehradskej štvorky, na ktorých si si v závere kalendárneho roka 2021 zmerajú sily s rovesníkmi a rovesníčkami z Poľska, Českej republiky a Maďarska. Do poľských Katovíc odchádzajú oba výbery už na druhý sviatok vianočný. My sme túto príležitosť využili na rozhovor s trénermi Richardom Ďurišom a Petrom Jankovičom. Ponúkame vám ich v dvoch častiach, pričom v dnešnom pokračovaní sa pozrieme na chlapčenskú reprezentáciu.

„Je to tradičný turnaj, organizuje sa aj v iných športoch. Každoročne je to pre reprezentáciu U16 prvá medzinárodná konfrontácia. V momentálnej situácii, keď vidíme, že v okolitých štátoch sa športuje, je štartovacia línia pre nás posunutá. Keby sa na atletickom ovále bežala stovka, tak my vlastne musíme bežať dvojstovku, kým ostatní len tú stovku. Takže ideme tam čosi dobiehať. No a ideme si vyskúšať hráčov, ktorí sa zo širšej nominácie prepracovali do užšej. Sme, bohužiaľ, limitovaní režimom OP, čo je ďalší aspekt, s ktorým sme sa museli popasovať. Určite ale ideme odovzdať maximum a pri podmienkach, ktoré momentálne na Slovensku máme, sa budeme snažiť dôstojne reprezentovať. Raz sa nám už podarilo tento turnaj vyhrať. Zhodou okolnosti to tiež bolo v Poľsku a bolo to s ročníkom 1998. My si máme možnosť pozrieť súperov, zmerať si sily, pozorovať, aké sú trendy u nich a to nám prospeje v lete, na majstrovstvách Európy,“ podčiarkuje význam nadchádzajúceho podujatia tréner Richard Ďuriš.

Hoci Slovenská basketbalová asociácia zaujala úplne jasné postoje a prezident Miloš Drgoň dokonca využil svoju autoritu a vyzýval basketbalovú komunitu, aby sa dala očkovať proti ochoreniu covid-19, tréner chlapčenskej U16, podobne ako jeho kolega Peter Jankovič, ktorý vedie dievčenskú U16, sa vyjadril kriticky k opatreniam znemožňujúcim mládežníckym družstvám naprieč Slovenskom trénovať. Nejde o nejakú lacnú kritiku, ktorou je zahltený verejný priestor, ale o kvalifikované názory odborníkov – reprezentačných trénerov. Preto, keď sa kouča Ďuriša pýtame, čo by odkázal zodpovedným orgánom, bez váhania odpovedá: „Aby nevymýšľali teplú vodu a pozreli sa na veci, ktoré inde fungujú. Netreba chodiť priďaleko. Športovanie detí, podpora zdravého životného štýlu a budovanie imunity sú kľúčové. Neustále počúvame, ako sú preťažované linky dôvery, koľko nielen fyzických ale aj psychických problémov prináša pandémia aj deťom. Chalanom, ktorí sú, okrem školy, zvyknutí aj na športový kolektív, to chýba azda raz toľko. Nejde teda len o samotný šport, ale aj o sociálne interakcie s ním spojené. O tom to je! Keby sme tu na základe tvrdých dát mali dokázané, že športovanie sa nejako negatívne odráža na celkovej epidemiologickej situácii, asi by som to bral ináč, ale všetci sme sa správali zodpovedne a ak sa čokoľvek vyskytlo, hneď sa pozastavil tréningový proces, cestovanie, atď. My sami, ako športovci, chceme robiť všetko pre to, aby sme športovali bezpečne. Súčasná situácia teda nie je šťastná. A veľa vecí nám príde nelogických. Ak porovnávame tento rok s minulým, tak vlani sme dávno trénovali – aj keď len v skupinách, ale trénovali – a fitnes centrá boli zatvorené. A tento rok? Fitká sa otvorili a my stále nemôžeme trénovať. Je to nelogické a nepridáva to na dôveryhodnosti.“

Prejavia či neprejavia sa dlhé tréningové výpadky a nedostatok hernej praxe? To, aj podľa slov trénera, uvidíme už v najbližších dňoch: „Práve na tomto turnaji bude zaujímavé sledovať hráčov. Naši mladí basketbalisti stáli teraz celý mesiac. Sú bez zápasov, bez tréningov. Pripočítajme, o koľko tréningového procesu prišli predtým, počas posledných dvoch rokov. Tento turnaj nám ukáže, z krátkodobého hľadiska, aký to má dopad. A to sa nebavíme o budúcnosti. Prídu nám ďalšie ročníky, na ktorých sa to prejaví ešte horšie. Predsa len, títo chalani majú niečo za sebou. Nahraté aj natrénované. Mladšie ročníky prišli o väčšiu porciu a tam to budeme strašne dlho dobiehať.“

Aj keď Richard Ďuriš má skúsenosti aj z pôsobenia v najvyššej súťaži, väčšinu doterajšej trénerskej kariéry venoval práci s mládežou. Bol to práve on, kto v roku 2016 doviedol reprezentáciu do 18 rokov k historickému postupu na európsky šampionát A-kategórie, ktorý o rok neskôr dokonca hostila Bratislava. V kádri mal pri postupe aj Mária Ihringa s Marekom Doležajom, ktorí však na ME už hrať nemohli, ale napríklad aj mladučkého Mateja Majerčáka. A ešte jedno meno z plejády hráčov pripomína: „Na šampionáte bol prvýkrát aj Tomáš Pavelka, ktorý je teraz tiež už v mužskej reprezentácii.“ My vyzvedáme, či aj v zostave, s ktorou na druhý sviatok vianočný pocestuje do Katovíc, má Slovensko také výrazné nádeje „Tu, v šestnástke, je to ešte také, že skoro všetci sú tzv. prospekti,“ odpovedá tréner a zmienkou sa vracia k partii, ktorá vybojovali historický postup: „Vtedy sme po prvýkrát zorganizovali veľkonočný turnaj, kam sme si pozvali Španielov a Angličanov. A práve vtedy tento ročník nešiel na šampionát. Keby šiel, možno by sa to podarilo o rok skôr. Ale skutočne, pri dvojročníku 1998-99 išlo o dlhodobú prácu. Úspech prišiel po štyroch rokoch a tie „deväťdesiatosmičky“ Ihring s Doležajom boli na šampionáte už so staršími a tam si vybudovali svoju pozíciu v tíme. Potom sa stali jeho lídrami. Veľmi rád sledujem ich kariéru a vlastne, kariéru každého z našich chalanov. Teraz tu možno nemáme typovo Ihringa s Doležajom, ale máme tu iné zaujímavé typy. Verím, že ich môže čakať podobná kariéra.“

Možno sa to nepočúva ľahko, ale basketbalovo sú dnes Česká republika, Poľsko i Maďarsko o kus ďalej než Slovensko. Hoci platí, že v týchto kategóriách treba posudzovať jednotlivé ročníky a že pokojne môžeme mať v niektorých navrch aj my (čo sme v minulosti už dokázali), na turnaj V4 necestujú naši chalani ako favoriti. S akým výstupom teda bude tréner Richard Ďuriš po podujatí spokojný? Vraví: „Dobrým výstupom bude, ak hráči pochopia, že v každej sekunde pobytu na ihrisku musia zo seba vydať maximum. Ak sa dokážeme, hlavne po mentálnej stránke, vyrovnať a s tým, že sa nám prípadne nebude dariť. Ak si dokážeme udržať mentálne nastavenie počas celého zápasu, bez ohľadu na výsledok. A ak nám bude jasné, že poctivou prácou sa môžeme kamsi posunúť. Hráči, ak chcú čosi dokázať, musia ísť naplno nielen v zápasoch, ale aj v tréningoch. Teda aj vtedy, keď sa na nich nikto nepozerá. Potom si môžu otvoriť dvere, kam chcú.“

NA TURNAJI V4 BUDÚ SLOVENSKO REPREZENTOVAŤ

Káder: Richard ONDRUŠ, Martin POSPÍŠIL, Adrián VOŠTINÁR, Samuel SIVÁČEK, Martin MINAROVJECH (všetci Inter Bratislava), Alex KAŠA, Marián KARTÍK, Oliver Ondrík (všetci MŠK BK Žiar nad Hronom), Martin CHLUPIS (MBA Prievidza), Andrej MAJERNÍK (BK Lokomotíva Sereď), Maximilián SEMAN (BKM SPU Nitra), Lukáš JENDRICHOVSKÝ (RIM Basket Košice).

Tréner: Richard ĎURIŠ.
Asistent trénera: Norbert JANÍČEK
Vedúci družstva: Tomáš HOMOLA
Masér: Róbert FABÍNI